Polymer
Polymer POLMER ENDÜSTRİYEL VE KİMYEVİ
ÜRÜNLER SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
 
iletişim anasayfa

    Rotasyon Nedir?
 

LLDPE-Lineer Alçak Yoğunluk Polietilen
  LLDPE-Lineer Alçak Yoğunluk Polietilen Ürün Tipleri
  RENKLİ LLDPE-Renkli Lineer Alçak Yoğunluk Polietilen Ürün Tipleri
  XLPE-Çapraz Bağlı Polietilen
  Kalıp Ayırıcı
  Pigmentler
  Katkı Maddeleri
  Belgeler
  İletişim
 
  Döviz Kurları
Döviz Efektif Alış Efektif Satış
Dolar
Euro
 
 
  
Polymer Katkı Maddeleri

Rotasyonel Kalıplama tekniği ile üretilen malzemelerin geniş bir yelpazede, farklı ihtiyaçlara cevap verebilmesi için bazı katkı maddelerine ihtiyaç duyulur.

KATKI MADDELERİ GENEL BİLGİLER

UV emiciler (UVA): Polimerizasyon veya proses esnasında ortaya çıkan kromoforlar polimerlerde bozulmaya yol açabilirler. UVA’lar çoklukla bu kirletici kromoforlarla mücadele eder ve UV ışınlarını absorbe ederler. Bu esnada UV ışınları ısıya çevrilir ve dışarıya atılır.

Polietilenlerin ışık dayanımları UV X formatında ifade edilir. Buradaki X yerine gelen rakam bin saat cinsinden uzamada kopma değerinin %50’ye düştüğü süreyi ifade eder.

Hindered aminelight stabilizers (HALS): UV ışınlarını tutan bir yapıları olmamakla birlikte polimerlerin ışık etkisiyle bozulmalarını önler ve böylelikle sağlamlıklarını arttırır.

Antistatikler: Antistatik kullanımı pigment harelenmesini azaltır, kalıptan ayrılmayı kolaylaştırır, toz halde iken akışkanlığı arttırır, bitmiş ürünler üzerindeki toz birikimini azaltır, yüzeylerdeki statik yükü azaltır veya ortadan kaldırır.

Antimikrobikler: Polimer yüzeylerde oluşan mikro organizmalar renk solmasına, lekelenmeye, koku oluşumuna neden olur ve netice olarak uzun vadede ürünün mekanik özelliklerinin bozulmasına yol açar.

Irgaguard B serisi ürünler, yosun, bakteri, küf ve mantar gibi mikro organizmaların üremesini minimuma indirir ve ürünün sağlamlığını muhafaza eder.

Konsantrasyon 0,1-1,5

Proses Dengeleyiciler: Polimerler nihai ürün otaya çıkıncaya kadar birkaç prosesten geçerler. Bu esnada ısı, kırılma, kirlilik veya oksijen yüzünden ürünün mekanik değerlerinde ve renginde bozulmalar meydana gelir.

Proses esnasında oluşan serbest radikaller oksijen ile reaksiyona girerek peroksi radikallerini ortaya çıkartırlar. Bu peroksi radikaller de polimer zincirleriyle reaksiyona girerek hidroperoksitleri meydana getirir.

Tüm bunlar polimerlerde bozulmalara yol açar.

Proses süresince ortaya çıkan bu problemi çözmek için, polimere proses dengeleyiciler eklenir. Optimum polimer dengesi orijinal ürünün molekül ağırlığı ve/veya rengi elde edildiğinde sağlanır.

  

 

İzinsiz Kopyalanamaz © POLMER 2009 Tüm Hakları Saklıdır.